Библиотека у вртићу и љубав према књизи

ЗА ЧИТАЊЕ ЈЕ ДОБРО СВАКО ОНО МЕСТО НА КОЈЕ ЧИТАЛАЦ НЕ ЗАБОРАВИ ДА ПОНЕСЕ КЊИГУ

На самом уласку у вртић погледом на десно ћете уочити натпис „Библиотека за децу, родитеље и васпитаче“, ту се налази скривена ризница блага писане речи. Мала али са пуно наслова прилагођених деци предшколског узраста, али и стручна литература намењена васпитном особљу и родитељима. Библиотеке су куће укупног људског памћења. У њима се укрштају различите културе и језици. У њима се уједињују духовне вредности. У њима мирују речи и реченице, али се никад не може предвидети када ће доћи у наш живот. Библиотеке као моћни центри информација темељне су одреднице сваке националне културе. Оне су велика тајна. Библиотеке су ученима култна места, а неукима мртво море. Посебна одговорност библиотеке је да још у раном узрасту код деце успе развијати ентузијазам и занимање за знање и читање. Знање и читање представљају виталне елементе у развоју њихове личности током живота. Задовољан корисник овог узраста је одличан промотер библиотечких услуга који подстиче своје вршњаке, родитеље и околину на коришћење библиотеке.

Иако деца не знају да читају, књиге им долазе у руке од најмлађег узраста у виду сликовница са тврдим корицама како се не би оштетиле. Већ тада их треба учити како да препознају где је њихов почетак, а где крај, како се окрећу странице и чува књига, према њиховим могућностима (касније ће усвојити термине, као што су корица, страница, поглавље, увод, садржај и сл.), али најважније од свега је да деца заволе књигу као свог најбољег пријатеља.

У кутку библиотеке у радним собама дечијег вртића, деца се навикавају да разгледају – „читају“ и везују се за одређен простор намењен за ту сврху, што ће им касније бити потребно као корисницима праве библиотеке.

Правила која сваком детету треба објаснити су:

• Свако од њих може да узме књигу коју одабере и користи је док жели,
  • Није добро да се књиге нагомилавају једна преко друге, разбацују или вуку по поду,
  • После употребе враћати књиге на место,
  • Књигу узимати само опраним рукама,
  • Књигу разгледати на столу а не на коленима,
  • Не шарати по књигама и не савијати странице,
  • Оштећење на књизи одмах поправити.

РОДИТЕЉИ И ОСТАЛИ ОДРАСЛИ СВЕТЕ

Гласно читање је активност која може укључивати целу породицу-родитеље, баке и деке, браћу и сестре, рођаке…Изузетно је важно за развој когнитивних способности деце, а особама које су укључене у гласно читање деци, осигурава чврсту везу с дететом.

Читање наглас треба примењивати онда када одговара свим учесницима чина читања, било ујутру, послеподне, увече. Спонтано читање може се одвијати у ауту, у лекарској читаоници, у аутобусу, у граду, у парку, на излету.

Читајте деци наглас од рођења како би она могла:

• повезати читање и књиге са пријатним осећањима
  • чути звукове, риме и речи
  • да користе своја чула слуха, вида и додира
  • стварати звукове-од гугутања до речи
  • показати на слику, а особа која чита именовати то што дете показује
  • да уоче да слике показују одређене предмете из њихове околине

И наравно како би деца уживала. Ова врста читања може бити врло забавна и често прелази у породични ритуал, нарочито у хладнијим данима када свима недостаје маште како анимирати дете.

ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ ЈОШ ВАЖНО ДА РОДИТЕЉИ ЧИТАЈУ ДЕЦИ ОД МАЛИХ НОГУ:

Када родитељи читају наглас, постају узор деци и преносе на њих љубав према књизи,

Малишани се упознају са књижевним језиком, који се разликује од свакодневног, што је важно за образовање,

Док слушају деца маштају о људима, местима и ситуацијама које нису упознали и доживели,

Радња књиге је тако у центру дететове пажње и извор је корисног и узбудљивог искуства,

Проширује се речник најмлађих и њихово опште знање, јер то што прочитају могу да повежу са оним што виде и чују око себе

ДЕЦА ВОЛЕ КЊИГЕ

• Читати треба онолико дуго колико деца желе да слушају.
  • Не треба их присиљавати на слушање приче,
  • С временом деца развијају концентрацију, па се време слушања приче само по себи продужава,
  • Чак и 15 минута гласног читања током дана допринеће целокупном дететовом развоју

Чекамо Вас да заједно откривамо царство писане речи, и развијамо љубав према књизи!

Библиотекар Бранка Мандић

ЧИТАОНИЦА-ПРИЧАОНИЦА

ЗАШТО ЈЕ ВАЖНО ЧИТАТИ ДЕЦИ ОД НАЈРАНИЈЕГ ДОБА?

Поштована децо!

Специјална библиотека у објекту „Сунце“ представља Вам нове наслове сликовница и књига за децу. Заједно са васпитачицама дођите да закорачимо у свет кроз сликовнице.  Место промоције : Хол  Датум : Од 01.03.-05.03         Време: 8.30-9.00       9.30-10.00          10.30-11.00

У ОБЈЕКТУ „СУНЦЕ“ – ПРОМОЦИЈА НОВЕ ЛИТЕРАТУРЕ ЗА ДЕЦУ

Након разгледања сликовница деца су имала задатак да знаком испод приказане сликовнице обележе шта им се највише допало. У упознавању са новом литературом учествовале су  васпитне групе узраста 3 г до 5,5 г./12 група/ укупно 225 деце.

Деци се овакав начин упознавања са новом литературом допао, тако да су наставили да долазе и поново разгледају оно шта им се допало

Да истражујемо, сазнамо и  научимо најбоље место је библиотека.

Кренули смо у пројекат!